Referat Ośrodka Sportu i Rekreacji w Głogowie Małopolskim

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj74
mod_vvisit_counterWczoraj192
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1408
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu1649
mod_vvisit_counterw tym miesiacu1875
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiacu7323
mod_vvisit_counterRazem385239

Online (ostatnie 20min): 6
Twoje IP: 35.172.233.2
,
Dzisiaj: 09 08 2020
Partnerzy:
Reklama
Reklama
Reklama
W KLUBIE TRENUJE PONAD 270 DZIECI PDF Drukuj Email

Uczniowski Klub Sportowy IKAR powstał w 2013 roku z inicjatywy władz gminy oraz środowiska trenerskiego. W spotkaniu organizacyjnym udział wzięli: Burmistrz Głogowa Młp., Paweł Ginalski, Paweł Grzywacz, Edward Sapko, Tomasz Gwóźdź. Celem zawiązania klubu było m.in. rozwiązanie problemu - braku profesjonalnych treningów najmłodszych zawodników piłki nożnej.

Do roku 2013, każdy klub sportowy prowadził indywidualne szkolenie swoich zawodników od 15 roku ich życia. Dopiero wtedy, zawodnicy brali udział w rozgrywkach ligowych w barwach danego klubu. Pozostawał problem braku profesjonalnego szkolenia dzieci w wielu młodszym czyli do 14 roku życia.UKS IKAR powstał po to, aby uzupełnić braki w szkoleniu najmłodszych dzieci. Kilkuletni cykl szkoleniowy dzieci w wieku szkoły podstawowej, ma na celu ich ogólny rozwój fizyczny, profesjonalną naukę gry w piłkę nożną oraz przygotowanie, najzdolniejszych z nich, do przejścia do klubów sportowych działających na terenie gminy i dalszego ich trenowania w ramach drużyn seniorów.

Obecnie w UKS IKAR trenuje ponad 270 dzieci począwszy od wieku przedszkolnego do ostatnich lat szkoły podstawowej. Dyscypliny wiodące trenowane przez podopiecznych to piłka nożna, pływanie, tenis ziemny oraz golf.

Na działalność sportową UKS IKAR otrzymuje dotację z budżetu gminy w ramach realizacji zadania publicznego „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i rekreacji na terenie gminy Głogów Młp”. W roku ubiegłym otrzymaliśmy roczną dotację w wysokości 38 tys. zł. W tym roku wniosek o dotację również został złożony do urzędu miasta.

Środki finansowe wydatkowane są proporcjonalnie do wielkości każdej sekcji sportowej: golf – 10%, tenis ziemny – 10%, pływanie – 30%, piłka nożna – 40%, pozostałe wydatki – 10%. Każda dyscyplina sportowa ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania.

Sekcja piłki nożnej – trenuje ponad 150 dzieci w 8 grupach, prowadzonych przez 7 wykwalifikowanych trenerów piłki nożnej. Treningi odbywają się przez cały rok 2 razy w tygodniu. Każdy rocznik bierze udział w zawodach, turniejach, oraz rozgrywkach sportowych. Związane są z tym koszty takie jak: opłaty wpisowe, transport zawodników, wyżywienie, ekwiwalenty sędziowskie. W przypadku organizacji zawodów u siebie dodatkowe koszty to: zakup nagród, pucharów, medali oraz innych opłat związanych z organizacją zawodów. Dodatkowo w okresie zimowym (listopad – marzec)  wynajmowane są odpłatnie hale sportowe dla wszystkich grup 2 razy w tygodniu. Wszystkie dzieci są ubezpieczone od nieszczęśliwych wypadków na treningach oraz zawodach. Klub co roku uzupełnia sprzęt sportowych w postaci, strojów turniejowych, koszulek z logo klubu, piłek treningowych (w ostatnim roku zakupiono 35 sztuk) oraz innych akcesoriów przeznaczonych do trenowania.

Sekcja pływacka – na chwilę obecną  sekcja pływacka liczy do 100 dzieci podzielonych na 6 grup szkolonych przez 3 trenerów. Każda grupa ma 2 treningi w tygodniu, prowadzone przez doświadczonych instruktorów pływania. Sekcja bierze udział w zawodach pływackich z cyklu „Liga VI Miast”. Wydatki w sekcji pływackiej to m.in.: transport zawodników na zawody, prowiant na zawody, zakup pucharów, medali, poczęstunku oraz innych opłat związanych z organizacją zawodów m.in.: ekwiwalent sędziowski i kadry trenerskiej, ubezpieczenie zawodników. Zakup sprzętu: płetw, desek, ósemek, gum, łapek, itp. A także akcesoriów treningowych takich jak: koszulek sportowych, czepków silikonowych z logo klubu.

Sekcja tenisa ziemnego – tenis ziemny jest dyscypliną wschodzącą w naszej gminie, dlatego liczba uczestników proporcjonalnie do innych sekcji jest mniejsza. Do sekcji należy 8-10 osób. Wydatki sekcji tenisa ziemnego to m.in.: wynagrodzenie dla trenera, zakup sprzętu, wynajem kortu tenisowego, ubezpieczenie zawodników.

Sekcja golfa – od zeszłego roku UKS IKAR prowadzi treningi na polu golfowym NTB Active Club. Treningi odbywają się w sezonie letnim raz w tygodniu i kończą się zawodami podsumowującymi sezon. Wydatki na sekcję to m.in.: wynajem pola golfowego, zakup prowiantu, nagród na zawody, wynagrodzenie instruktora, ubezpieczenie zawodników.

Inne wydatki klubu związane są z jego bieżącym funkcjonowaniem, zaliczamy do nich: opłaty księgowe, bankowe i skarbowe, wydatki na promocję oraz prowadzenia biura.

Uczniowski Klub Sportowy IKAR, od samego początku swojego istnienia działa w celu zapewnienia możliwości pozalekcyjnej aktywności sportowej dzieci i młodzieży oraz zrównoważonego rozwoju młodych talentów z terenu gminy Głogów Młp. Przez kilka lat swojej działalności, z całą pewnością możemy powiedzieć, iż ten cel udało się nam zrealizować. 

Zarząd oraz trenerzy UKS IKAR